Zakończenie związku jest trudne, boli jak cholera i niezależnie od tego, czy była to twoja decyzja, czy decyzja drugiej osoby, czujesz się jak przysłowiowe gówno. Serio – może Co się wydawać, że się uwolniłeś, zerwałeś z uwięzi, czy jak tam to zwał, ale prawda jest taka, że prędzej czy później Cię to zaboli. Kiedy już masz do czynienia z bolesnymi emocjami, chcesz poradzić sobie z tymi uczuciami tak szybko, jak to możliwe. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz przepracować swoje bolesne emocje i zacząć iść naprzód, na przykład pisząc o swoich uczuciach, pozwalając sobie na „żałobę” i zachowując ostrożność w odniesieniu do kolejnych związków. Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli z czasem nie będzie lepiej, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o wsparcie do przyjaciół, rodziny lub nawet specjalisty. Trzeba również wspomnieć, że możemy do takich sytuacji nie dopuścić. Innymi słowy zawsze warto sprawdzić, czy laska z jaką się spotykasz jest warta Twojego czasu. Nie wiesz jak? To proste – portale randkowe. Te darmowe aplikacje to źródło wiedzy. Możesz się zalogować i sprawdzić, czy Twojej potencjalnej kandydatki na żonę tam nie ma. Dzięki temu unikniesz wielu przypałowych sytuacji.

ALE DOBRA, IDZIEMY KROK DALEJ…

Zachowaj dystans. Nawet jeśli Ty i Twoja ex postanowiliście pozostać przyjaciółmi, oderwijcie się całkowicie od siebie zaraz po rozpadzie – NIE MA CO DRĄŻYĆ TEMATU. Oznacza to, że nie spotykacie się, nie widujecie się z wśród rodzin, nie dzwonicie do siebie, nie wysyłacie e-maili, SMS-ów ani żadnych wiadomości na Facebooku. Nie musicie przestać rozmawiać na wieki, ale musicie odciąć całą komunikację tak długo, jak to konieczne.

Jeśli on / ona próbuje Cię przekonać, żebyś się z nim / nią zobaczył, zapytaj się szczerze, po co. Jeśli przeżywasz przeszłość, widząc go / ją, trudniej będzie odejść i odmówić.

Być może będziesz musiał nawiązać kontakt, aby poradzić sobie z praktycznymi aspektami, takimi jak wyprowadzka, podpisywanie dokumentów itp., ale spróbuj ograniczyć to do tego, co absolutnie konieczne, a następnie utrzymuj takie połączenia / spotkania w sposób krótki i uprzejmy.

To jeszcze nie wszystko. Po zerwaniu – uporządkuj swoją przestrzeń. Rozbicie może oznaczać nowy początek. Bałagan może być przytłaczający i przygnębiający, i tylko powiększy twój poziom stresu. Dbanie o porządek w przestrzeni nie wymaga dużej siły myślowej, ale wymaga tyle skupienia, aby powstrzymać cię od regeneracji bólu, głupich przemyśleń, rozważań. Nawet takie drobnostki jak sprzątnij pokój, powieś nowe plakaty, zdjęcia, wyczyść ikony na pulpicie komputera pomogą. Zaufaj, że poczujesz się lepiej.

TO JESZCZE NIE KONIEC, GDYŻ….

Usuń bolesne wyzwalacze z pamięci. Są różne rzeczy, które przypominają o Twojej byłej – pieśń, zapach, dźwięk, miejsce. Posiadanie tych przedmiotów może utrudnić Ci powrót do zdrowego myślenia po rozpadzie. Usuń wszystkie rzeczy, które powodują ból serca lub dostajesz skrętu żołądka. Zaufaj, że to może zdziałać cuda, aby wyczyścić swoją przestrzeń z przeszłości.

Jeśli masz pamiątkę, taką jak zegarek lub biżuterię, która została Ci dana przez twojego byłego, nie ma nic złego w jej trzymaniu. Ale na razie spróbuj odłożyć to, dopóki nie będziesz pewny/pewna na jakim etapie jesteś.
Pamiętaj także, że zawsze warto robić coś innego, co Cię oderwie.

Wyjdź i rób różne rzeczy. Po zakończeniu związku, dobrze jest mieć trochę czasu dla siebie w domu. Tylko upewnij się, że wrócisz do świata w którym jesteś wolna/wolny od uczuć. Twórz plany, spotykaj się ze znajomymi i baw się dobrze ! Na początku może wydawać się to niezręczne, ale stanie się łatwiejsze i pomoże Ci poczuć się lepiej. Wyjścia i robienie różnych rzeczy jest również ważne, ponieważ po rozpadzie musisz rozwijać i utrzymywać sieć społecznościową. Takie postępowanie pomoże ci przejść do normalnego trybu życia nie patrząc w przeszłość. Co więcej – nie myśl, że musisz zawsze spotykać się z innymi ludźmi. Ciesz się wolnością, rób to, co chcesz. Idź do ulubionej kawiarni, idź na zakupy lub wybierz się na mini-wakacje – pamiętaj masz pełną swobodę.

No i najważniejsze – związki…

Uważaj na nowe relacje. Często ludzie szybko wchodzą w nową relację po rozpadzie; ten rodzaj relacji nazywa się relacją odbicia. Przestrzegamy, że nie zawsze jest to dobry pomysł. Kiedy wchodzisz w związek zbyt wcześnie po zerwaniu z kimś, możesz maskować swoje negatywne emocje z powodu nowego związku. Jeśli ta nowa relacja nie zadziała, być może będziesz musiał/a poradzić sobie z bólem dwóch rozpadów naraz. Rozważ pozostanie singlem do momentu, aż w pełni przetworzysz swoje emocje i przejdziesz przez ten etap.

Koniecznie dbaj o siebie. Ludzie często przestają dbać o siebie po rozpadzie, ale takie działania nie pomogą Ci poczuć się lepiej. Upewnij się, że spełniasz podstawowe potrzeby psychicznego, fizycznego i duchowego samopoczucia. Jeśli nie dbałeś o siebie przed zakończeniem związku, teraz jest dobry czas na rozpoczęcie. Upewnij się, że dobrze się odżywiasz, śpisz wystarczająco dużo, masz czas na relaks i regularne ćwiczenia, aby poczuć się jak najlepiej.
Jedz zrównoważoną dietę, która zawiera dużo świeżych owoców, warzyw i chudego sera. Unikaj niezdrowego jedzenia, nadmiaru cukru i tłuszczu. A poniżej kilka jeszcze ciekawych wskazówek:

  • Śpij 7-8 godzin.
  • Ćwicz przez 30 minut pięć razy w tygodniu. Idź na 30-minutowy spacer, polecamy jeździć rowerem po mieście, lub pójść na basen i popływać.
  • Relaksuj się przez co najmniej 15 minut dziennie. Spróbuj medytacji, głębokich ćwiczeń oddechowych lub jogi, bardzo ważnym czynnikiem jest kreatywność.

No dobra, a co jeśli – gówno to dało ?

Cóż, nie każdy musi radzić sobie sam, czasem trzeba sięgnąć po pomoc innych ludzi. Mówiliśmy o rodzinie, przyjaciołach, znajomych, czy też specjalistach. Nie trzeba zdawać się tylko na nich – przecież mamy INTERNET. Dzięki niemu możesz pobrać nasz poradnik, będący kompendium wiedzy, jak radzić sobie po zerwaniu. Jest tam wszystko to, co przyda Ci się przetrwać utraty bliskich osób, a nawet znajdziesz tam sposoby, by ich odzyskać.

 

Jako psycholog ewolucyjny posiadam wieloletnie doświadczenie, które z pewnością przełoży się na pomoc innym osobom. Jeżeli masz wątpliwości – zapraszam do pobrania i przetestowania naszego autorskiego poradnika.

Tagi:

Komentarzy: 6

  • Piszę ten komentarz, ponieważ postanowiłem pobrać poradnik 🙂 Moja ocena to 5/5 świetne wskazówki, uniwersalne 🙂 W końcu mamy poradnik, który może KAŻDEMU pomóc i dzięki nie mu każdy ma szansę być szczęśliwy 🙂 Ja teraz patrzę na wszystko z innej perspektywy i wiem co muszę w sobie zmienić i co zrobić 🙂 Bardzo dziękuje za poradnik

  • Nie miałem nic do stracenia i pobrałem Wasz poradnik. Co do poradnika czytam i na 100 % zastosuję się do metod. Baaaardzo ciekawe i dość nie spotykane propozycję i techniki. Co do artykuł bardzo prawdziwy.

Dodaj komentarz