fbpx

Kryzys męskości – prawda czy fałsz?

Czasy zmieniły się od młodości naszych ojców czy dziadków. Rewolucja seksualna, przeobrażenie wizerunków obu płci, przemiany społeczno-kulturowe – to wszystko doprowadziło do pojawienia się wizerunku kobiety samowystarczalnej oraz nowego typu mężczyzny. Czy można zatem mówić, że kryzys męskości istnieje?

Jak współcześnie definiuje się kryzys męskości?

Kryzys męskości często definiowany jest jako zmiana męskich ról we współczesnej kulturze i życiu codziennym z typowo stereotypowych (jak macho i głowa domu) na nowe wzorce męskości, dotychczas nieznane lub nieakceptowane

Jak odzyskać dziewczynę

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak odzyskać byłą dziewczynę, to koniecznie powinieneś sprawdzić ten ebook, który krok po kroku pomoże Ci ją odzyskać i przestrzeże Cię przed kategorycznymi błędami, które prawdopodobnie już popełniłeś.

POBIERZ E-BOOK

Pierwszym przykładem z brzegu jest odwrócenie się ról – obecnie sytuacja, w której kobieta robi karierę, a mężczyzna zostaje w domu z dziećmi już nikogo nie szokuje – choć też nie zawsze wywołuje pozytywne reakcje. Jak zatem mężczyzna ma odnajdywać się we współczesnym świecie, w którym już nic nie jest dla niego oczywiste?

Dlaczego w ogóle zastanawiamy się, czy kryzys męskości istnieje?

Nikt nie zaprzeczy, że faceci są teraz w opozycji. Czasem może się nawet wydawać, że ciężej żyć im niż wtedy, kiedy musieli sami utrzymywać dom bądź wyruszać na wojnę. Czy zatem mężczyzna może w XX wieku być sobą ?

Geneza kryzysu dotyczącego męskości – co doprowadziło do pojawienia się definicji faceta niepełnego ?

Ciężko wskazać tylko kilka przyczyn kryzysu męskości – tym bardziej, że ostatnie mniej więcej 100 lat to prawdziwa rewolucja na wielu płaszczyznach życia:

  •  emancypacja kobiet oraz rozwój antykoncepcji
  •  dwie wojny światowe, które zmusiły kobiety to przejęcia większej odpowiedzialności za domy i rodziny
  •  feminizm pierwszej i drugiej fali
  •  społeczeństwo konsumpcyjne, które zaangażowało kobiety w pracę, aby gospodarstwa domowe generowały wyższy dochód
  •  wzrost zapotrzebowania na zawody typowo kobiece
  •  obecne ruchy feministyczne, stawiające kobiety ponad mężczyznami
  •  podwójna kobieca moralność (np. dotycząca zdrady kobiet)
  •  pojawienie się świadomych “singielek” zamiast “starych panien”
  •  wzrastające zarobki kobiet, odnoszących liczne sukcesy zawodowe.

Zanim zanurzymy się w temat głębiej, należy uspokoić wszystkich panów – nie występujemy tu w roli waszych krytyków, chcemy po prostu okazać solidarność i pokazać, że istnieje możliwość zrozumienia swojego miejsca we współczesnym świecie. Co więcej, macie prawo zarówno do popełniania błędów jak i przyjemności – jeśli więc szukacie dobrej zabawy bądź stałej partnerki, sprawdźcie najlepszy na rynku RANKING PORTALI RANDKOWYCH.

Kryzys męskości w kulturze współczesnej

Co jest najgorszym aspektem kryzysu męskości? Nie tylko fakt, iż być może został po prostu wymyślony. O wiele bardziej niebezpieczne jest tworzenie z niego zjawiska kultury współczesnej, choć nie udowodniono, że kryzys ten występuje w tak powszechnym stopniu, jak różne ruchy i pseudo-znawcy próbują nam wmówić – jest to dobrze widoczne szczególnie na zachodzie, gdzie często wini się facetów za zło całego świata tylko dlatego, iż są mężczyznami.

Jakie różnice w kryzysie męskości można zaobserwować w Polsce i na świecie ?

Na szczęście dla panów, w Polsce wciąż około 55% kobiet pozostaje nieaktywnych zawodowo, co sprzyja powielaniu pozytywnego dla mężczyzn podejścia, że facet jest mocnym, utrzymującym dom i swoją kobietę samcem.

Musimy tutaj wyróżnić jednak od razu fakt, że rolą faceta jest nie tylko utrzymywanie kobiety, czy nadskakiwanie w spełnianiu jej zachcianek, lecz pewność w tym, kim jest i jak podchodzi do życia oraz swoich celów.

Jak odzyskać dziewczynę

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak odzyskać byłą dziewczynę, to koniecznie powinieneś sprawdzić ten ebook, który krok po kroku pomoże Ci ją odzyskać i przestrzeże Cię przed kategorycznymi błędami, które prawdopodobnie już popełniłeś.

POBIERZ E-BOOK

Mimo tego jednak, że statystyczny facet ma w Polsce więcej swobody niż – uciskany głównie przez feministki – kolega z Zachodu, socjologowie podkreślają, że:

  • kobiety przeżywają nasilony konflikt praca-rodzina – a mężczyźni czują się gorsi od pań, które potrafią łączyć wychowywanie dzieci, dbanie o dom oraz pracę zawodową
  • coraz więcej facetów decyduje się na łatwe życie męskich prostytutek bądź utrzymanków bogatych kobiet, co negatywnie wpływa na odbiór mężczyzn jako jednostek samowystarczalnych, silnych i zdecydowanych
  • istnieje stereotyp metroseksualnego mężczyzny, którego postrzega się jako geja.

Patriarchat vs feminizm – czy mężczyźni ustępują miejsca kobietom i czy ty też musisz to robić ?

Obecnie można zaobserwować zjawisko ustępowania pola kobietom przez mężczyzn. Panowie jednak częściej robią to nie ze strachu, lecz dla świętego spokoju. Z tego powodu niemalże każdy z mężczyzn może doświadczyć kryzysu męskości w mniejszym lub większym stopniu.

Każdy popełnia błędy i ma do tego prawo, panowie też. Niezależnie od tego, czy facet czuje się wycofany i przytłoczony, zastanawia się jak odzyskać dziewczynę, czy szuka celu w życiu – musi określić swój osobisty zespół cech męskich, których kultywowanie pozwoli mu czuć się pewnie.

Chodzi o aspekty takie jak choćby pewność siebie i upór w realizacji celów – choć dobrze, by mężczyźni wytwarzali też w sobie dozę empatii i czułości. Nie tylko kobiety to lubią, lecz także faceci tego potrzebują (a na szczęście nie każda kobieta jest feministką, po prostu wojującą z facetami i dla zasady traktującą ich jak największe zło świata).

Kryzys okiem obu płci – męskość według mężczyzn i kobiet

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają swoje zdanie na temat męskości. Co sądzą obie płcie o byciu męskim i kryzysie, który rzekomo współcześnie dotyka panów ? Kto jest temu winien ? Poznajmy stanowiska kobiet i mężczyzn na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce, ponieważ podwórko, w obrębie którego żyjemy, powinno interesować nas najbardziej.

Jak odzyskać dziewczynę

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak odzyskać byłą dziewczynę, to koniecznie powinieneś sprawdzić ten ebook, który krok po kroku pomoże Ci ją odzyskać i przestrzeże Cię przed kategorycznymi błędami, które prawdopodobnie już popełniłeś.

POBIERZ E-BOOK

Kobiecy punkt widzenia – damskie spojrzenie na kryzys męskości

Aż 40% kobiet uważa, że męskość przeżywa kryzys. Ale czy na pewno tylko faceci są temu winni ? Labirynt kobiecych oczekiwań jest tak zawiły, że często nawet najbardziej zdeterminowanemu facetowi ciężko sprostać oczekiwaniom współczesnych księżniczek.

A przecież męskość nie polega na nadskakiwaniu kobietom, lecz realizacji swoich celów i życiu w zgodzie z samym sobą. Tymczasem mężczyźni muszą zderzać się z kobietami, a te dzielą się na 2 grupy, które wzajemnie się wykluczają. I jak tu nie zwariować ?

Jaka jest perspektywa kobiet na temat współczesnych mężczyzn ?

  • Księżniczki czują się obarczane przez mężczyzn zbyt dużą ilością obowiązków i ról społecznych (choćby jednoczesne
    dbanie o dom i praca)
  • Feministki ogólnie uważają facetów za potwory, które najlepiej byłoby wyeliminować ze społeczeństwa na stałe

Kobiety to jednak nie jedyna grupa postulująca kryzys męskości. Sami faceci także uważają, że obecnie coś jest nie tak z mężczyznami.

A co sami mężczyźni sądzą na temat kryzysu, który ich dopadł ?

Jak twierdzi socjolog Łukasz Skoczylas z UAM, “kryzys męskości jest postrzegany jako utrata przez mężczyzn ich psychicznej i charakterologicznej esencji lub, w wersji bardziej przychylnej obecnym przemianom – jako poczucie tożsamościowego zagubienia i niepewności charakteryzujące dużą część współczesnych mężczyzn”.

Panowie rzadko jednak chcą przyznawać się do zagubienia w świecie pełnym wyemancypowanych kobiet, które potrafią poradzić sobie same, częściej więc definiują dotyczący ich kryzys jako istnienie facetów, którzy przywiązują zbyt dużą dbałość do wyglądu, a zaprzestają – na przykład – rywalizacji.

Gdzie leży prawda ? Panowie – rozdarci między stereotypowym dawnym postrzeganiem męskości – a przeczuciem, że muszą zdefiniować swoją rolę i na nowo stworzyć siebie, czują się odrzuceni i zmarginalizowani.

Czy słusznie? Nie, jeśli przyjmą, że kobiety po prostu różnią się od mężczyzn, a prawdziwa męskość tkwi w połączeniu swojego JA i dążenia do własnych celów z dostosowaniem się do sytuacji kulturowo-społecznej, a obie płcie są w stanie wciąż ze sobą egzystować.

To możliwe, wystarczy tylko nie popadać w skrajności, czyli ani nie oddawać pałeczki innym, ani nie twierdzić, że tylko patriarchat jest dobry, ponieważ jego czasy – raczej bezpowrotnie już – minęły.

Czy zatem współczesny kryzys męskości to prawda czy mit ?

Z biologiczno-psychologicznego punktu widzenia, męskość to świadomość, że jest się mężczyzną plus akceptacja swojej płci. Brzmi prosto, dlatego wielu socjologów i psychologów dziwi idea poszukiwania męskości na siłę i ustalania jakichś konkretnych wzorców, które miałyby – bez wyjątku – obowiązywać wszystkich.

Nie da się tego zrobić, ponieważ każdy facet swoją męskość definiuje sam, zgodnie ze swoim charakterem i wyznawanymi zasadami. Stąd można spotkać obok siebie zarówno mocnych macho jak i metroseksualnych chłopców – i obie te grupy są równie męskie, jeśli ich przedstawiciele definiują i akceptują siebie jako mężczyzn.

Co więcej, różni mężczyźni różnie swoją męskość plasują – umieszczają ją w karierze zawodowej, a jej miarą jest sukces, który osiągają, inni swoją męskość warunkują zarobkami, a jeszcze inni posiadaniem rodziny. I czy można ustalić, którzy z nich mają rację, a którzy się mylą ?

”Kryzys męskości jest marketingowym wymysłem” – przekonuje psychoterapeuta i seksulog Michał Pozdał i postuluje, że kryzys męskości jest tworem sztucznym, który może i zaczął być popierany badaniami wśród obu płci, ale wciąż nie został opisany jako powszechne socjologiczne i psychologiczne zjawisko.

Prawda bowiem jest taka, że kobiety i mężczyźni potrzebują współpracy i zrozumienia, nie wzajemnego rzucania sobie kłód pod nogi – szczególnie teraz, kiedy obie płcie zrozumiały, że są sobie równe i powinny żyć w kooperacji.

Mężczyzna nie musi być “jakiś”, żeby był męski. Zespół cech świadczących o męskości musi stworzyć sobie sam, podobnie jak kobiety mają prawo do definiowania swojej kobiecości. Idąc tym tropem, należy przyjąć, że kryzys męskości to fałsz – inaczej bowiem musielibyśmy przyjąć do wiadomości także to, że nie tylko faceci mają teraz problem, lecz kobiety też przeżywają swój kryzys, gdyż ich rola w ciągu ostatniego stulecia także mocno się przedefiniowała.

Jak odzyskać dziewczynę

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak odzyskać byłą dziewczynę, to koniecznie powinieneś sprawdzić ten ebook, który krok po kroku pomoże Ci ją odzyskać i przestrzeże Cię przed kategorycznymi błędami, które prawdopodobnie już popełniłeś.

POBIERZ E-BOOK

5/5 - (11 votes)

5 komentarzy

  1. Miłosz Kopeć 3 listopada 2019
  2. Krzysztof L 3 listopada 2019
  3. Stanisław Kowalski 3 listopada 2019
  4. Wiśniewski 3 listopada 2019
  5. Janek11 3 listopada 2019

Leave a Reply